Są sprawy, o których warto wiedzieć, gdy buduje się nową rodzinę. Dla każdego członka nowej rodziny, małego i dużego, to zarazem szansa i wyzwanie.

 

Warunki do spełnienia

Są warunki, których spełnienie znacząco zwiększa szanse powodzenia rekonstrukcji rodziny.

  1. Czas na opłakanie straty

Rozpad rodziny to dla wszystkich jej członków strata, ból, rozczarowanie. Każdy potrzebuje czasu na ich przeżycie. Nie jest tak, że wszyscy członkowie rodziny przeżywają stratę w tym samym czasie. Dzieci, zwłaszcza starsze, mogą jeszcze po rozwodzie mieć nadzieję, że rodzice wrócą do siebie. Dlatego warto poczekać z decyzją o kolejnym związku do czasu, aż strata zostanie opłakana. Nie śpieszyć się. Zwłaszcza, że nowe związki budowane przez osoby, które nie przeżyły do końca straty poprzedniego, z reguły nie udają się.

 

  1. Budowanie pozytywnych kontaktów z byłym partnerem

Gdy małżonkowie podejmują decyzję o rozstaniu, nie przestają być rodzicami wspólnych dzieci. Warto dołożyć starań, aby relacje z byłym lub byłą ułożyć co najmniej poprawnie. Wtedy łatwiej załatwiać sprawy związane z wychowaniem i opieką nad wspólnymi dziećmi. Prostsze mogą być też kontakty z ich nowymi partnerami. Przybranym rodzicom łatwiej sprawować opiekę nad przybranymi dziećmi.

 

  1. Pewność nowego partnera

Wprowadzenie nowego partnera w życie dziecka powinno nastąpić dopiero wtedy, gdy jest się całkowicie pewnym, że chce się budować przyszłość właśnie z nim. Jeśli dziecko go polubi, a dorośli zdecydują się rozstać, będzie to kolejnym źródłem poczucia straty, zawodu i bólu. A im młodsze dziecko, im mniej pamięta biologicznego rodzica, który zniknął z jego życia, tym szybciej zaakceptuje i polubi tego przybranego.

 

  1. Podział ról i zadań w rodzinie

Rodziny rekonstruowane są rodzinami tak samo jak te zakładane po raz pierwszy. Nie są jednak takie same. W rodzinach patchworkowych trudniej określa się role, wyznacza granice oraz zasady wzajemnych relacji. Trudniej, bo nie mają tu zastosowania wypracowane przez pokolenia rodzinne wzorce. Trzeba je tworzyć od nowa, często metodą prób i błędów. Podstawą sukcesu jest więc wspólne działanie i pozytywna komunikacja, w której członkowie nowej rodziny skupią się na rozwiązywaniu nieuniknionych problemów, a nie na wzajemnym obwinianiu. Praca nad wyznaczeniem granic i określeniem się w roli macochy/ojczyma jest niezbędne dla stworzenia trwałej rodziny.

 

  1. Realistyczne oczekiwania

Zdarza się, że dorośli podejmujący decyzję o stworzeniu nowej rodziny myślą, że wszystko od razu ułoży się jak trzeba. Przybrany rodzic zostanie szybko zaakceptowany i będzie sprawnie opiekował się przybranymi dziećmi. Dzieci z poprzednich związków będą traktować się jak rodzeństwo. To nierealistyczne oczekiwania. Budowanie rodziny patchworkowej wymaga czasu i pracy. I nie wszyscy muszą się kochać. Podstawą wzajemnych relacji niech najpierw będzie szacunek. Może kiedyś przyjdzie też miłość.

 

Zalety i dobra organizacja

Nowa, dobrze zorganizowana rodzina może mieć wiele zalet. Życie w grupie składającej się z rodzica, jego partnera oraz gromady dzieci pozwala na rozwinięcie różnych, przydatnych w życiu umiejętności.

  1. Częściej dochodzi do sprzeczek i konfliktów. Dzięki temu członkowie rodziny mogą nauczyć się rozmawiać, negocjować i patrzyć na konflikt z puntu widzenia wielu zaangażowanych w niego osób.
  2. Większa liczba domowników to także większa liczba potencjalnych sprzymierzeńców i osób, z którymi można współpracować.
  3. Kolejne osoby w rodzinie pozwalają na poznanie większej liczby osobowości i zachowań. A to jak zdobycie większej liczby instrukcji obsługi człowieka.
  4. Życie w nowej rodzinie uczy wyrozumiałości.
  5. W gromadzie jest weselej. Zarówno na co dzień, jak i od święta. Zwłaszcza, jeśli wszscy dorośli zdołają ułożyć między sobą co najmniej poprawne relacje.

 

Odbudowywanie rodziny to z pewnością duże wyzwanie. Pomimo to jest wyzwaniem pozytywnym. Daje szansę. Dlatego warto dołożyć starań. A gdy nie wychodzi, zwrócić się o pomoc. Choćby do rodzinnych mediatorów czy coach’ów, bo i tacy już są do naszej dyspozycji.

 

Więcej o PATCHWORKU czytaj tu  ➡

O Autorze

WYCHOWANIE

Pedagog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, pracująca z dziećmi w wieku od przedszkolaka po gimnazjalistę. Trener kompetencji rodzicielskich. Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jest wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, czytania książek, oglądania filmów z Azji. Podróżniczka - póki co, tylko palcem po mapie bo wszystko przede nią w drugiej połowie życia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany