Czy można zapobiec wpadnięciu w depresję? Owszem. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić dla zachowania zdrowia psychicznego, a gdy pojawi się trwałe obniżenie nastroju, pielęgnowanie pewnych nawyków sprawi, że depresja przybiera łagodniejsze postacie.

Pielęgnowanie zdrowia psychicznego wcale nie jest trudne! A może być też całkiem przyjemne.

Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną, najlepiej 3 razy w tygodniu

Do aktywności szczególnie polecanych przez specjalistów zajmujących się depresją należą: spacery, szybkie marsze, pływanie, bieganie, aerobik i tai chi, ćwiczenia rozciągające oraz relaksacyjne. Ruch sprawia, że mięśnie rozluźniają się, wprowadzając ciało w stan relaksu, a w mózgu zaczynają wydzielać się endorfiny – hormony szczęścia, odpowiedzialne za dobre samopoczucie.

Zadbaj o satysfakcję

Zastanów się, jakie codzienne czynności dobrze wpływają na Twoje samopoczucie. Zadbaj o to, aby znalazły się na stałe w Twoim rozkładzie dnia. Warto celebrować śniadanie z kubkiem ulubionego napoju, pospacerować, przeczytać książkę, śpiewać pod prysznicem czy wykonywać inne czynności sprawiające nam radość. Poza tym, każda dobrze wykonana praca daje satysfakcję i poprawia nastrój.

Wysypiaj się

Większość z nas potrzebuje ok. 7-8 godzin snu do regeneracji psycho-fizycznej, choć jest to też sprawa indywidualna. Najistotniejsze jest to, aby budząc się rano, czuć się wyspanym. Warto zadbać o swój sen, przestrzegając kilku zasad:

  1. Prowadź regularny tryb życia, rano zawsze wstawaj o tej samej porze, niezależnie od dnia, tygodnia i ilości obowiązków.
  2. Ograniczaj czas spędzany w łóżku, nie jedz, nie czytaj i nie oglądaj w nim filmów.
  3. Unikaj drzemek w ciągu dnia.
  4. Zjedz kolację 3 godziny przed snem, a późnym wieczorem ewentualnie lekką przekąskę.
  5. Przed snem unikaj nikotyny, spożywania kofeiny, alkoholu oraz dużych ilości płynów.
  6. Utrzymuj umiarkowaną temperaturę w sypialni i przyciemnione światło wieczorem.
  7. Jeśli nie możesz zasnąć, lepiej wstań i zajmij się czymś, co Cię odpręży zamiast zmuszać się do zaśnięcia. Unikaj skupiania myśli na obawie, że nie uda Ci się zasnąć; jeśli problem z zasypianiem utrzymuje się, nie bierz leków, tylko zgłoś się do lekarza.

Kochaj!

Dobrze jest znaleźć w codziennej rutynie czas na spotkania z przyjaciółmi i bliskimi, na rozmowy i pielęgnowanie relacji z drugim człowiekiem. Relacje międzyludzkie powodują, że zwieksza się produkcja oksytocyny (nazywanej hormonem relacji międzyludzkich), która łagodzi napięcie, lęk i niepokój. Oksytocyna przeciwdziała też działaniu kortyzolu (hormonu stresu).

Przyjmuj odpowiednią ilość wit. D.

Witamina D jest syntetyzowana przez organizm w wyniku działania słońca. W naszym położeniu geograficznym wiele osób odczuwa w okresie zimowym spadek napędu, motywacji i przygnębienie. Objawy te może też zwiększać niski poziom witaminy D. Naturalne źródła tej witaminy to: słońce, ryby, jajka, wątroba cz przetwory mleka. Zaspokojenie zapotrzebowania na witaminę D poprzez dietę jest bardzo trudne, wymagałoby od nas zjadania kilku kilogramów żółtego sera , 20 jaj i wypijania 80 l. mleka dziennie. Dlatego lekarze zalecają przyjmowanie preparatów zawierających witaminę D i zapewniają, że jej przedawkowanie jest niemożliwe w miesiącach jesienno-zimowych przy prawidłowym dawkowaniu.

W okresie od kwietnia do września powinno nam wystarczyć wystawianie się na działanie słońca. Choć, oczywiście, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i korzystanie z każdego słonecznego dnia, nie tylko w lecie, ale także jesienią i zimą sprzyja naszemu zdrowiu.

Czytaj również: Jak pomóc chorym na depresję?

Zapewnij sobie odpowiednią dietę.

W pożywieniu znajduje się wiele substancji korzystnie wpływających na nasz nastrój. Należą do nich między innymi: kwasy tłuszczowe omega-3, tryptofan ,witaminy B6 i B12, kwas foliowy, cynk oraz magnez. Dlatego warto, aby w codziennej diecie znalazły się: ryby morskie, soja, pestki dyni, banany, drób, otręby, kiełki pszenicy, kukurydza, słonecznik, orzechy, jajka, rośliny liściaste (szpinak, sałata, kapusta), brokuły, gorzkie kakao, rośliny strączkowe, płatki owsiane oraz pieczywo pełnoziarniste.

O Autorze

WYCHOWANIE

Pedagog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, pracująca z dziećmi w wieku od przedszkolaka po gimnazjalistę. Trener kompetencji rodzicielskich. Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jest wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, czytania książek, oglądania filmów z Azji. Podróżniczka - póki co, tylko palcem po mapie bo wszystko przede nią w drugiej połowie życia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany