Stale wybierasz między opcjami „być z innymi” a „być samemu”? Tym razem czas wybrać siebie. Brené Brown pokazuje, że aby odzyskać poczucie prawdziwej przynależności, nie musisz się dopasowywać, tylko pozostać sobą. O tym, co to właściwie znaczy, z czym to się wiąże i jak to osiągnąć, opowiada w swojej najnowszej książce Z odwagą w nieznane.

 

Dopasowanie się czy samotność?

Pragniemy być częścią czegoś większego. Kiedy nie mamy poczucia przynależności do danej grupy społecznej, kultury czy nawet rodziny, czujemy się samotni, słabi i skrzywdzeni. Dlatego często stajemy przed trudnym wyborem – możemy dopasować się lub wybrać trwanie w samotności przy naszych decyzjach i przekonaniach pomimo lęku przed krytyką i odrzuceniem. Ten moment życia Brown określa jako nieznane bezdroża, które każdy z nas musi przemierzyć, jeśli chce zawalczyć o swoją prawdziwą przynależność. Za metaforą bezdroży kryje się koncepcja samotności, wrażliwości i poszukiwań o charakterze emocjonalnym, duchowym lub fizycznym. Doktor Brené Brown przekonuje, że najważniejsze to mieć odwagę przynależeć do samego siebie. Udowadnia, że nasza przynależność będzie prawdziwa tylko wtedy, gdy my będziemy autentyczni.

 

Kompromis czy konfrontacja?

Jeśli zdecydujemy się na walkę o samoakceptację bez oglądania się na to, co robią inni, wkroczymy na teren pełen niejasnych i nowych zasad. Będziemy musieli skonfrontować się ze światem i jego ideologiami. Aby wyrwać się z tych ram narzucanych przez społeczeństwo i być sobą, musimy zastosować proponowane przez Brown cztery praktyki prawdziwej przynależności. To przedsięwzięcie wymaga odwagi, której fundamentem jest wrażliwość, czyli gotowość do poruszania się po krainie niepewności, ryzyka i otwarcia się na różne doświadczenia emocjonalne. Jeśli nie podejmiemy ryzyka obrony siebie, zawsze będziemy skazani na brak więzi i samotność.

 

Szukanie przynależności za wszelką cenę czy tworzenie własnej ścieżki?

Doktor Brown udowadnia, że nasza przynależność będzie prawdziwa tylko wtedy, gdy my będziemy autentyczni. Z odwagą w nieznane to niepowtarzalna szansa na odkrycie naszego prawdziwego „ja” i uwolnienie się od zamknięcia w jednej z szufladek proponowanych przez świat. Wykorzystując takie wartości jak wrażliwość, odwaga, wdzięczność, a nawet wstyd, Brené Brown na nowo definiuje pojęcie prawdziwej przynależności i towarzyszy nam w drodze przez nieznane, byśmy w końcu mogli powiedzieć: „Oto, kim jestem. Oto, co znaczy przynależeć do samego siebie”.

 

 

 

Wybrane opinie o książce:

 

To jedna z najważniejszych dla mnie książek… Bo to książka o mnie, mojej potrzebie odnalezienia się w tym pędzącym świecie, pełnym oczekiwań, nakazów, zakazów. A może to też opowieść o Tobie? Bo czy nie w każdym jest gdzieś pragnienie tego, aby czuć się dobrze samemu ze sobą wśród innych ludzi i tego, co przynosi kolejny dzień? Dość łatwo jest przewracać kolejne strony tej książki, ale trzeba mieć w sobie dużo odwagi, aby wdrożyć to, do czego zaprasza nas Autorka. Tak, cena tego jest wysoka, ale nagroda wielka…

Anna Sarnacka-Smith, konsultant HR, autorka książki Everest lidera

 

Z odwagą w nieznane to ważna i mądra książka, która uderza w nasz największy lęk: lęk przed samotnością. Dlatego tak bardzo chcemy gdzieś przynależeć, być „czyimś”, mieć „swoich”. Brené Brown oswaja ten lęk i pokazuje, że pojawia się on tylko na początku cudownej i koniecznej drogi do odnalezienia siebie. Udowadnia, że kiedy człowiek nigdzie nie przynależy, jego miejsce jest wszędzie, bo zawsze przynależy do siebie.

Joanna Olekszyk, redaktor naczelna magazynu SENS

 

 O autorce:

Brené Brown pracuje jako badacz i profesor na University of Houston, w katedrze unfundowanej dla niej przez Huffington Foundation w Graduate College of Social Work. Od szesnastu lat bada zagadnienia związane z odwagą, wrażliwością, wstydem i empatią. Jest autorką trzech bestsellerów „New York Timesa”: Dary niedoskonałości, Z wielką odwagą oraz Rosnąc w siłę. Jej wystąpienie na konferencji TED zatytułowane „The Power of Vulnerability” to jedno z pięciu najpopularniejszych nagrań z tej konferencji na świecie (odtworzono je już ponad 30 milionów razy).

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany