Morza szum, ptaków śpiew… wakacje. Czas odpoczynku, zwolnienia w codziennym biegu, kontaktów z ludźmi, także seksualnych.

Na początek statystyka

Ostatni sondaż na temat inicjacji seksualnej Polaków Młodzież 2013, przeprowadzony przez CEBOS, pokazuje, że przekonania młodzieży o seksie nie zmieniły się przez ostatnich dwadzieścia lat. W 1998 roku tyle samo nastolatków co i teraz uważa za normalne, że kochający się ludzie utrzymują ze sobą kontakty seksualne i ślub nie jest do tego niezbędny. Inicjację seksualną ma za sobą 48% młodzieży w wieku osiemnastu lat, 62% dziewiętnastolatków i 84% dwudziestolatków. Połowa nastoletnich chłopców nie ma zdania lub nie łączy miłości z podjęciem kontaktów seksualnych, podczas gdy prawie 70% dziewcząt w tym samym wieku łączy te dwa aspekty.

Jak to się dzieje

Dlaczego młodzi ludzie rozpoczynają życie seksualne w wieku nastoletnim? Pewnie wielu pod wpływem emocji. Z ciekawości, obawie, aby nie być w tyle w stosunku do innych, pod wpływem namowy. Czasem jest to manifestacja buntu. Często wyraz młodzieńczej niefrasobliwości i nieodpowiedzialności oraz niewiedzy.

Zakazany owoc i krótka smycz

Niezależnie, czy to wakacje czy rok szkolny, nastolatki wymykają się spod rodzicielskiej kontroli. Tak było zawsze, tak jest teraz i będzie w przyszłości. Próby zacieśnienia kontroli prowadzą najczęściej do nasilenia buntu, zakazy zachęcają do łamania barier stawianych przez rodziców. Seks, jako zakazany owoc, kusi jeszcze bardziej.

To co z tym seksem?

To, w jakim wieku Twoje dziecko przejdzie inicjację seksualną, zależy od wielu czynników, a nie tylko od tego, że wyjechało na wakacje. To, jaka będzie decyzja Twojego dziecka w tej kwestii, w zdecydowanej mierze zależy od tego, jak zostało wychowane. Dlatego:

Wychowuj do wartości

Podjęcie jakiejkolwiek decyzji, w tym także o rozpoczęciu życia seksualnego, wynika nie tylko z chwili i emocji, ale przede wszystkim z wartości, jakie zostały przekazane w czasie wychowania. Jakie są Twoje wartości? Czy są nimi: dążenie do przyjemności, osiąganie szybkiego i łatwego efektu, uleganie chwilowym zachciankom czy odpowiedzialność za swoje zachowanie, odraczanie nagród i przyjemności, wybieranie między możliwościami, zastanawianie się nad tym, co warto a co nie?

Edukuj nie moralizuj

O podjęciu współżycia decyduje także poziom wiedzy o seksualności. Zajmij się tą dziedziną samodzielnie, nie licz na szkołę, telewizję lub rówieśników swojego dziecka. Powiedz zarówno o tym, skąd się biorą dzieci, jak i o tym, że pierwszy raz to ważny moment i warto pomyśleć, z kim chce się go przeżyć, w jakich warunkach i kiedy.

Wspieraj dziecko w budowaniu samooceny

Nastolatki, które są świadome swojej siły i sprawności życiowej oraz postrzegają siebie jako tych, którzy decydują o swoim życiu, potrafią podejmować świadome decyzje i oprzeć się namowom i manipulacjom.

Od najmłodszych lat pozwól współdecydować

Dziecko ma zawsze prawo głosu, nie zawsze prawo decyzji. Słuchaj więc, co mówi Twoje dziecko wtedy, gdy trzeba decyzję podjąć. Pozwól mu też decydować w tych sprawach, w których ma doświadczenie i dojrzałość. Młody człowiek przyzwyczajony do samodzielnego podejmowania decyzji, podejmie ją samodzielnie, nie ulegając wpływom, także odnośnie inicjacji seksualnej.

Samostanowienie czy posłuszeństwo

Zastanów się, do czego wychowujesz swoje dziecko: do tego, aby było gotowe samodzielnie myśleć i wyrażać opinie czy do posłuszeństwa i podążania za stadem? Od tego także zależy decyzja o rozpoczęciu życia seksualnego.

O Autorze

WYCHOWANIE

Pedagog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, pracująca z dziećmi w wieku od przedszkolaka po gimnazjalistę. Trener kompetencji rodzicielskich. Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jest wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, czytania książek, oglądania filmów z Azji. Podróżniczka - póki co, tylko palcem po mapie bo wszystko przede nią w drugiej połowie życia!

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany