W jesienną pogodę najchętniej nie wychodzilibyśmy z łóżka i zostali w ciepłym i przytulnym wnętrzu sypialni. Choć nie zawsze jest to możliwe, warto celebrować każdą wolną chwilę. Dlatego zwłaszcza teraz dobrze, jeśli zadbamy o funkcjonalność sypialni. Jak urządzić wygodne wnętrze? W jakim stylu zaaranżować sypialnię? Jak połączyć wygodę ze stylem? Przeczytaj nasze porady, a poznasz odpowiedzi.

Funkcjonalna sypialnia to pomieszczenie, które współgra z naszymi potrzebami, pozwala na wyciszenie oraz odpoczynek. Można osiągnąć taki efekt, jeśli w trakcie urządzania będziemy pamiętać o jej przeznaczeniu. Po pierwsze, aby sypialnia mogła być miejscem na odpoczynek i sen, nie może być wypełniona zbyt dużą ilością przedmiotów, mebli czy elementów dekoracyjnych. Po drugie, jasne i neutralne kolory lepiej wpływają na organizm i ułatwiają wyciszenie. O czym jeszcze warto pamiętać?

#1. Odpowiednia wysokość łóżka i stolików nocnych. Wysokość łóżka powinna umożliwiać swobodne korzystanie z niego. Natomiast dobrze, jeśli stoliki nocne są o kilka centymetrów wyższe niż samo łóżko – ułatwi to odkładanie i podnoszenie przedmiotów z blatu.

#2. Ulokowanie łóżka w pomieszczeniu. Najlepiej ustawić łóżko na środku pokoju (zagłówkiem do ściany) – takie rozwiązanie zapewni łatwy dostęp do niego z każdej strony. Warto zwrócić również uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości od szaf, drzwi czy okien.

#3. Schowków nigdy dość. Sypialnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których warto zachować wizualny minimalizm (brak zbędnych przedmiotów w polu widzenia). Dlatego zawsze przyda się tu dodatkowe miejsce do przechowywania – ozdobne pudełka, wiklinowy kosz, stolik z koszem pod blatem, komoda itd.

#4. Skrzynia przy łóżku. Będzie nie tylko eleganckim dodatkiem, ale i ma praktyczne zastosowanie. Skrzynia tapicerowana sprawdzi się jako miejsce do siedzenia oraz przechowywania dodatkowych zestawów pościeli czy poduszek dekoracyjnych.

#5. Prostota w sypialni. Jasne, neutralne kolory, stonowane dodatki i przestronne, puste blaty to klucz do funkcjonalnej i klimatycznej przestrzeni do spania. Warto zamiast dekoracyjnych figurek postawić na eleganckie świece – idealnie sprawdzą się w jesienne wieczory.

#6. Dywan wprowadzi przytulność. Neutralny, dopasowany do wnętrza dywan będzie ponadczasowym dodatkiem do sypialni. Można zdecydować się na jeden duży lub dwa mniejsze dywaniki ułożone po bokach łóżka.

#7. Zwróć uwagę na okno. Sztuczne, uliczne światło, które wpada do sypialni, może zaburzyć sen. Odgrodzisz się od niego dzięki odpowiedniej dekoracji okna, np. zaciemniającym roletom lub zasłonom z oferty Dekoria.

#8. Subtelne oświetlenie. Poza oświetleniem sufitowym w sypialni nie może zabraknąć bocznego światła oraz małych lamp na stolikach nocnych. Klimatu dodadzą również świece czy popularne obecnie lampiony.

#9. Własny akcent dekoracyjny. W trakcie urządzania sypialni warto wprowadzić jeden element, który najlepiej odzwierciedla Twoją osobowość – może to być ulubiony kolor, dodatek, figurka czy tkanina.

#10. Bez dobrej pościeli nie ma przytulnej sypialni. Poduszki dekoracyjne, koce i kołdry to kluczowe elementy wyposażenia sypialni. Do wyboru jest wiele wzorów i kolorów pościeli, dlatego warto dopasować je do całej aranżacji pomieszczenia.


Najmodniejsze trendy w aranżacji sypialni

W sezonie jesień/zima 2017 w aranżacjach sypialni na pierwszy plan wyjdą cztery trendy. W każdym z nich można wyróżnić jeden element, którego w najbliższych miesiącach nie może zabraknąć w przytulnej i modnej sypialni.

    • Styl skandynawski – zaopatrz się w dużą liczbę miękkich i ciepłych pledów oraz koców. Ogrzeją w chłodne jesienne wieczory oraz będą dodatkową dekoracją łóżka.
    • Styl angielski – najmodniejsza w tym sezonie krata sprawdzi się także w sypialni. Dekoracyjne poduszki lub pościel z tym wzorem doda pomieszczeniu elegancji.
    • Styl etno – wprowadź do wnętrza folklorystyczne lub mozaikowe desenie. Jeśli zdecydujesz się na nie, pamiętaj, aby nie przesadzić z ich ilością. Jeden akcent zdecydowanie wystarczy.
    • Styl Hampton – błękit nie tylko kojarzy się ze stylem Hampton, ale jest również jednym z najmodniejszych kolorów tej jesieni. Jeśli zdecydujesz się na tę barwę, Twoja sypialnia nabierze letniego i przytulnego klimatu.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany