Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) – możecie się również spotkać z takimi nazwami jak: tymianek właściwy, macierzanka tymianek, tymian z ang. Thyme.

Jest to zioło, które jest jednym z moich ulubionych.

Latem dodaję go do lemoniad i różnego rodzaju wód ziołowo-owocowych, które skutecznie gaszą pragnienie jak również do masła, potraw mięsnych i … deserów np. pieczone jabłko z tymiankiem i żurawiną. Fantastycznie sprawdza się w pielęgnacji skóry problematycznej a jesienią walczy z bakteriami, wirusami i grzybami.

Tymianek pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, można go spotkać dziko rosnący na skałkach i wapiennych wzgórzach, jest niską krzewinką do ok.30 cm wysokości, tworzy kępy złożone z licznych pędów porośniętych drobnymi, zielonymi listkami, które z obu stron zawierają liczne gruczoły olejkowe, wystarczy delikatnie potrzeć w palcach liście tymianku, aby poczuć delikatny ziołowo –cytrynowy zapach. Kwitnie od czerwca do września, drobne kwiatki mają kolor od białego poprzez delikatny róż, aż do fioletu.

Jest rośliną leczniczą, posiada właściwości bakterio- i grzybobójcze, przeciwzapalne i dezynfekujące, znane już od tysięcy lat. Przykładowo w starożytnym Egipcie olejek z tymianku używany był jako składnik substancji używanej do balsamowania zwłok jak również do wyrobu kadzideł.  U Greków tymianek wchodził w skład napojów chłodzących (obok mięty, kwiatu róży i mirtu) a miód tymiankowy był jednym z najdroższych przysmaków.

W starożytnym Rzymie przypisywano mu cudowne właściwości w dodawaniu odwagi, siły i męstwa na polu walki, zresztą sama nazwa thymos- oznacza odwagę i męstwo. W średniowieczu natomiast damy dawały swoim rycerzom gałązki tymianku by dodawały im męstwa na turniejach rycerskich, a jeśli zdarzyła się jakaś rana, to w pierwszej kolejności przykładano na nią właśnie roztarte ziele tymianku.

Wierzono również, że tymianek potrafi powiększać hmm…biust, więc zalecano jego spożywanie i kąpiele w nim. Traktowano go również jako afrodyzjak a w XVII wiecznej Francji. Gdy panna chciała wzbudzić gorące uczucie w wybranym kawalerze, podawała mu „napój miłosny” który był zupą piwną z dodatkiem różnych aromatycznych ziół, wśród których znajdował się właśnie tymianek. Gdybym miała w kilku wersach podsumować zalety tymianku, zrobiłabym to słowami Łucji Danielewskiej „Damy poezji Poznania”

 

 Ma sporo zalet tymianek

Że mąż go lubi i lubi kochanek

Świetnie przyprawia mięsa i rybki

Leczy zazdrości, kaszle i chrypki

 

Właściwości lecznicze tymianku

Ziele zawiera do 3,5% olejku eterycznego w którego skład wchodzą substancje czynne takie jak tymol, karwakrol, cymol, pinen i borneol. Związki fenolowe decydują o silnych właściwościach bakteriobójczych zarówno ziela jak i olejku, dodatkowo zawiera do 10% garbników, kwasy organiczne, żywice, cukry, sole mineralne.

Tymianek poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, posiada właściwości przeciwskurczowe, odkażające, pobudzające wydzielanie śluzu, które wykorzystuje się przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Stosowany w nieżytach oskrzeli.

Zewnętrznie stosuje się odwar z tymianku do przemywania skór problematycznych. W Maroku i Tunisie używa się oliwy tymiankowej do nacierania zranionej skóry a na miejsca zaatakowane np. reumatyzmem stosuje się okłady z ciepłej oliwy, którą też wmasowuje się w okolice klatki piersiowej przy zapaleniu oskrzeli.

Tymianek świetnie sprawdza się jako zioło zapobiegające wypadaniu włosów, trzeba wmasowywać w skórę głowy lotion tymiankowy który przygotowujemy ze 100 g ziela gotowanego na wolnym ogniu aż odparuje do polowy objętości, można nim również przemywać skaleczenia i drobne rany. Świetnie sprawdzi się prze wypryskach.

Do płukania jamy ustnej można zastosować preparat alkoholowy składający się z 10 dkg ziela tymianku. Ziele należy macerować w 1 litrze alkoholu przez 10 dni.

Stosujemy rozcieńczone! Na szklankę ciepłej wody – 1 łyżeczkę nalewki. Świetnie dezynfekuje i w przypadku bólu zębów działa kojąco 🙂

 

O Autorze

Kobieta kochająca życie, naturę i ludzi. Ciągle poszukująca, zwłaszcza tego, co jeszcze można wyciągnąć z kuchennej szafki i położyć na twarz w celu upiększenia. Promotorka zdrowia. Twórczyni warsztatów „Uroda z kuchennej szafki – wykorzystanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry” oraz „Piękna mama, zdrowe dziecko – czyli jak skutecznie i bezpiecznie upiększać się w ciąży”. Jest również autorką poradnika o tym samym tytule.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany