W piątek, 4 sierpnia polska publiczność po raz pierwszy zobaczyła film „Twój Vincent” – na przedpremierowym pokazie na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Polski film, którym ekscytuje się cały świat, był prezentowany w wersji oryginalnej (anglojęzycznej).

Bilety na oba seanse festiwalowe rozeszły się błyskawicznie. Po pokazie publiczność spotkała się z twórcami filmu, m.in. reżyserską parą: Dorotą Kobielą i Hugh Welchmanem oraz grającym van Gogha Robertem Gulaczykiem, kostiumografką Dorotą Roqueplo, producentem Seanem Bobbittem. Film wejdzie do kin 6 października.

„Twój Vincent” powalczy także o Złote Lwy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To jedyny – spośród 17 tytułów – film animowany, który zakwalifikował się do Konkursu Głównego. Ale też jest to animacja niezwykła i imponująca – pełnometrażowy film aktorski został ręcznie przemalowany farbami olejnymi. A wkomponowane w film dzieła van Gogha ożyły i przemówiły.

Pokaz w Gdyni był pierwszą przedpremierową projekcją polskiej wersji językowej filmu. Usłyszeliśmy w niej m.in. Józefa Pawłowskiego, Jerzego Stuhra, Zofię Wichłacz, Olgę Frycz, Danutę Stenkę, Macieja Stuhra, Roberta Więckiewicza oraz Jerzego Bończaka.

„Twój Vincent” z powodzeniem odświeża formułę, która przed laty zadecydowała o sukcesie Obywatela Kane’a. Dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, tak jak słynny debiut Orsona Wellesa, opowiada historię życia tytułowego bohatera za pomocą wspomnień ludzi należących do jego najbliższego otoczenia. Całość składa się na portret fascynującej, targanej wieloma sprzecznymi emocjami jednostki. Jak przystało na opowieść o nietuzinkowym artyście, polsko-brytyjska koprodukcja imponuje nowatorską formą. – pisze Piotr Czerkawski w katalogu wrocławskiego festiwalu. Zwraca uwagę na unikalną realizację filmu techniką animacji malarskiej. – Po ukończeniu zdjęć z udziałem aktorów wyświetlano na płótnie pojedyncze kadry, które następnie sztab malarzy odmalowywał klatka po klatce, aby stworzyć ujęcie. Celem tych skomplikowanych zabiegów było jak najbardziej przekonujące ożywienie obrazów van Gogha na kinowym ekranie. Efekt pozwala domniemywać, że „Twój Vincent” okaże się festiwalowym hitem na miarę „Shirley – wizji rzeczywistości” (13. NH).

Dotąd, „Twój Vincent” zdobył Nagrodę Publiczności prestiżowego festiwalu filmowym w Annecy (został przyjęty 10-minutową owacją na stojąco) oraz tytuł Najlepszego Filmu Animowanego Międzynarodowego Festiwalu Filmowej w Szanghaju.

„Twojego Vincenta” kupili już dystrybutorzy w 135 krajach na całym świecie.

Strona: LovingVincent.com

Facebook: Facebook.com/twojvincent

Twitter: Twitter.com/LovingVincent

Instagram: Instagram.com/lovingvincentmovie

Tumblr: LovingVincentMovie.tumblr.com

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany