Kim jest silny ojciec? Czy jego siła ma coś wspólnego z siłą fizyczną, pozycją społeczną, forsowaniem swojego zdania? Z psychologicznego punktu widzenia – nie bardzo. Silny ojciec to po prostu dobry tata, czyli taki, który każdego dnia pokazuje swoim dzieciom, jak stać się silnymi, dobrymi i wrażliwymi na innych ludźmi.

Po czym rozpoznasz dobrego tatę?

#1. Dobry tata szanuje siebie i innych ludzi.

Dobry tata nie daje się obrażać czy lekceważyć, ale sam też nie obraża i nie lekceważy innych ludzi. Potrafi stanąć, zarówno we własnej obronie, jak i w obronie innych osób. Liczy się z poglądami i wartościami innych i tego samego oczekuje dla siebie. Obserwując go, jego dzieci uczą się szacunku dla siebie i innych.

#2. Dobry tata buduje z partnerką relacje oparte na miłości.

Mężczyzna budujący z matką swoich dzieci relację opartą na miłości, szacunku i zaufaniu to skarb dla każdej kobiety. Jest też wspaniałym tatą dla swoich dzieci. Dzięki temu, że pokazuje im, że związek to współpraca, wzajemne wspieranie się i pomaganie sobie nawzajem, jego dzieci będą wiedziały, jak budować pozytywne relacje z ludźmi.

#3. Dobry tata ma kontakt ze swoimi emocjami.

Mężczyźni nie płaczą. Ten i podobne stereotypy sprawiają, że często mają słaby kontakt z własnymi emocjami. Dobry tata wie, co czuje i właściwie nazywa swoje emocje. W ten sposób osiąga wewnętrzną zgodność między emocjami i zachowaniem. Dzieci dobrego taty uczą się od niego, co to znaczy mieć kontakt z własnymi uczuciami i jak wyrażać je prawdziwie.

#4. Dobry tata kocha swoje dzieci.

To banalne i, w sumie, niewiele znaczące stwierdzenie nabiera znaczenia, gdy doda się, że dobry tata kocha swoje dzieci tak, aby czuły się wyzwolone od ograniczeń nadopiekuńczości. Dlatego dobry tata zachęca swoje dzieci, aby próbowały.

#5. Dobry tata ma wewnętrzną dyscyplinę i dyscyplinuje swoje dzieci.

Dobry tata potrafi być stanowczy, gdy jego dzieci przekraczają granice i wymagają zdyscyplinowania. Mając w sobie dyscyplinę i znajomość granic, tata wie, kiedy wkroczyć. I nie wyręcza się w tym innymi, w obawie przed utratą miłości dzieci.

#6. Dobry tata jest codziennie obecny w życiu swoich dzieci.

Będąc codziennie obecnym w życiu dzieci, tata pokazuje im całe spektrum swoich poglądów i postaw. A ponieważ robi to codziennie, od poniedziałku do niedzieli, dzieci widzą, że jego postawy są prawdziwe, a nie odgrywane z potrzeby chwili. W ten sposób uczy swoje dzieci życia.

O Autorze

WYCHOWANIE

Pedagog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, pracująca z dziećmi w wieku od przedszkolaka po gimnazjalistę. Trener kompetencji rodzicielskich. Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jest wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, czytania książek, oglądania filmów z Azji. Podróżniczka - póki co, tylko palcem po mapie bo wszystko przede nią w drugiej połowie życia!

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany