Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest w wielu krajach od 4 lutego 2000 roku. W Polsce jednak większą uwagę przykuwa październik – jako miesiąc walki z rakiem piersi.

Światowy Dzień Walki z Rakiem ma na celu m.in. zachęcenie ludzi do poddawania się badaniom profilaktycznym, dzięki którym możliwe jest całkowite wypędzenie „intruza” lub po prostu danie sobie szansy na wydłużenie życia.

Statystki

Dane statystyczne wskazują, że najczęstszymi nowotworami powodującymi najwięcej zgonów są:

  • rak płuc,
  • rak jelita grubego,
  • rak żołądka,
  • rak piersi.

Jak pomóc chorym?

Walka z rakiem zazwyczaj wymaga dużo czasu, a przy tym cierpliwości oraz wsparcia bliskich. Pamiętajmy, aby chorego wspierać, a nie litować się nad nim, gdyż w wielu przypadkach oddziałuje to negatywnie na osobę, zmagającą się z rakiem (a dobre samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne to fundament i podstawa do zmierzenia się z chorobą).

W wielu przypadkach słyszy się od chorych, że gdyby nie bliscy nie miałby siły, aby się z tym zmagać. W większości chorzy na nowotwór twierdzą, że podejmują tę walkę nie tyle dla siebie, co dla bliskich, rodziny. Ale czy osoby, u których wykryto nowotwór i które nie mają bliskich, nie powinny podejmować walki z chorobą? Otóż powinny to zrobić dla samych siebie – na pewno mają mnóstwo niespełnionych marzeń…

CIEKAWOSTKA!

Osoby, u których w rodzinie występowały choroby nowotworowe mogą uzupełnić ankietę, która znajduje się na stronie internetowej Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie im. Marii Skłodowskiej – Curie. Dzięki tej ankiecie zgłaszasz chęć do przebadania się pod względem genetycznej możliwości zachorowania na raka. (Ankieta dostępna tutaj:) http://www.coi.waw.pl/userfiles/files/ankieta_zgloszeniowa.pdf

Zachęcam również do śledzenia strony Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie, na której pojawiają się informacje o „białych sobotach”, a w nich wyszczególnione są planowane badania.

Zadbajmy o siebie i naszych mężczyzn

Od dłuższego czasu przysłuchuję się kampaniom, mającym na celu zachęcenie do wykonywania badań profilaktycznych. W głównej mierze są to kampanie skierowane do kobiet, np. mammografia czy cytologia. W takich sytuacjach bardzo często nachodzi mnie refleksja: „Dlaczego tak niewiele jest o profilaktyce dla mężczyzn?”. Czy przez to, że jest to wstydliwe dla wielu z nich?

Dlatego w tym szczególnym dniu Walki z Rakiem drogie Kobiety zadbajmy o siebie, ale i również o naszych Mężczyzn. Przecież rak prostaty jest tak powszechnym zjawiskiem jak rak piersi czy szyjki macicy… Może wspólne wybranie się na badania profilaktyczne będzie połączeniem dobrego z pożytecznym, gdyż oprócz wspólnie wykonywanym badaniom będziecie dla siebie wsparciem.

Zapamiętajcie słowa Reginy Brett, która w książce pt. „Bóg nigdy nie mruga” napisała, że „Bóg nigdy nie daje nam więcej, niż potrafimy udźwignąć” – jeśli to Tobie przytrafiła się choroba nowotworowa i zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego ja?”, wiedz, że jesteś na tyle silną osobą, by to pokonać. Walcz! Nie poddawaj się!

Pisała dla Was: Magdalena Szymańska

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany