Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy? A może zdecydowałaś się posłać je do szkolnej zerówki? Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole?

Pierwsze dni w szkole to spore wyzwanie, zarówno dla ucznia, jak i dla rodzica. Dziecko wchodzące do nowego środowiska szkolnego doświadcza trudnych emocji wynikających z obaw związanych ze zmianą i zaburzonego poczucia bezpieczeństwa. Podobnie dla rodzica pójście dziecka do szkoły to emocjonujący moment, pełen nadziei, ale też obaw. Jak przygotować siebie i dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole?

Poznajcie szkołę

Zanim zacznie się rok szkolny, warto obejrzeć szkołę, do której będzie chodziło dziecko. Jeżeli szkoła organizuje dzień otwarty czy dni adaptacyjne, warto skorzystać z tych możliwości. Jeżeli nie, dobrze jest pokazać szkołę z zewnątrz. Warto obejrzeć stronę internetową szkoły i pokazać dziecku zdjęcia tam zamieszczone. Aby zyskać spokój, postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o szkole.

Możesz pytać znajomych (pamiętaj tylko, że oceny innych są zależne nie tylko od obiektywnych warunków w szkole, ale także od indywidualnych wymagań, oczekiwań, konfliktów, w które wchodzą z innymi rodzicami czy personelem placówki), pracowników wydziału oświaty w swojej dzielnicy czy mieście. Zwróć uwagę, że ranking Perspektyw mówi tylko o sukcesie edukacyjnym, nie powie natomiast nic o klimacie wychowawczym szkoły czy kulturze instytucji.

Rozmawiaj z dzieckiem o szkole

Twoje dziecko będzie się lepiej czuło, jeśli dowie się jak najwięcej o nowym miejscu. Opowiedz mu o szkole, czym różni się od przedszkola, na czym polega nauka. Powiedz to, co wiesz o nowym miejscu. Opowiedz o tym, jak sama byłaś uczniem. Koncentruj się na pozytywnych stronach pobytu w szkole, ale odpowiadaj uczciwie na pytania dziecka, nie oszukuj i nie zatajaj nic przed nim. Jeżeli powiesz nieprawdę, dziecko wcześniej czy później to odkryje i nie będzie Ci już wierzyć.

Zaufaj

Pomyśl, że personel szkoły to przygotowani do swojej pracy ludzie. Większość z nich ma kilku lub nawet kilkunastoletnie doświadczenie. Zaufaj ich wiedzy i doświadczeniu. Załóż, że kierują się dobrem dziecka i z taką ufnością powierz swoje dziecko ich opiece. Jeżeli coś wyda Ci się niejasne albo z czymś nie będziesz się zgadzać, powiedz o tym nauczycielowi. Tylko rozmawiając, możesz rozwiać swoje wątpliwości i poradzić sobie z emocjami.

O Autorze

REDAKTOR DZIAŁU WYCHOWANIE

Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jestem wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, literatury i filmów z Azji. Podróżniczka - póki co tylko palcem po mapie bo wszystko przede mną w drugiej połowie życia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany