8 czerwca odbędą się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Decyzję tę podjęła obecna premier Theresa May. Wspominaliśmy o niej na serwisie ponad pół roku temu, kiedy to zastąpiła byłego premiera Davida Camerona.

Czytaj: Kobieta premier

Dlaczego ogłosiła nowe wybory, skoro dopiero co została premierem?

Polityczna gra

Theresa May nie chce zrezygnować z funkcji premiera. Jest to stosowana od lat gra polityczna. Polega ona na tym, że partia rządząca ogłaszająca wybory potrzebuje przetasowania na scenie politycznej kraju. Najlepiej ogłosić wybory, kiedy opozycja ma niskie poparcie. Wtedy też zdobędzie więcej głosów i odbierze je przeciwnikom. Takie zagranie próbował wykonać Jarosław Kaczyński, kiedy w 2007 roku ogłosił przyśpieszone wybory. Jego rząd nazywany był ,,małą koalicją’’, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość współtworzyło rząd z Ligą Polskich Rodzin oraz Samoobroną.

Polityczni koalicjanci Kaczyńskiego, na czele z Giertychem i Lepperem, rozpoczęli niezależną politykę, często opartą na współpracy z innymi partiami, co blokowało jakiekolwiek decyzje PiS. Z tego względu postanowiono zaryzykować i doprowadzić do wyborów, w których PiS miałoby uzyskać większość i nie być na łasce i niełasce koalicjantów. Tak się jednak nie stało i wybory wygrała Platforma Obywatelska.

Co chce zyskać May?

Niewątpliwie konserwatyści mają w tej chwili duże poparcie społeczeństwa. Uzyskaliby oni większość w parlamencie Wielkiej Brytanii. Dlaczego May chce doprowadzić do tych wyborów? Oczywiście można twierdzić, że na fali wysokiego poparcia chce uzyskać więcej mandatów w parlamencie niż ma do tej pory jej partia. Jednakże mając na uwadze kontekst polityczny Wyspy, jakim jest Brexit, dochodzimy do wniosku, że większa niezależność konserwatystów w parlamencie jest potrzebna do przeprowadzenia Brexitu.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może zostać dokonane na różnych zasadach. Wszystko zależy od wynegocjowanych ustaleń. Silny rząd po wyborach czerwcowych będzie w stanie twardą ręką przeprowadzić to historyczne wydarzenie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany