Tego nie spodziewał się nikt! Bojkot w social mediach, publiczne oskarżenia o zniesławienie, obrazę uczuć i kradzież kultury, a do tego straty finansowe opiewające na setki tysięcy dolarów. Co takiego zrobili i jakie konsekwencje musieli ponieśli zbyt odważni projektanci mody, wypuszczając na rynek swoje kontrowersyjne kolekcje?

 

Moda to sposób na wyrażanie siebie. To zabawa, frajda i przyjemność. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają… Ślepo zapatrzeni w swoje dzieła, projektanci mody często sięgają po kulturowe inspiracje, historyczne symbole i kontrowersyjne hasła, beztrosko ignorując wartości, które dla innych są bezcenne. W twórczym szale gubią empatię i rozsądek. O kim dokładnie mowa? Portal Domodi.pl zebrał 7 największych modowych skandali.

 

Francja, nie taka elegancja?

 

Chanel to od lat podziwiany i szanowany dom mody, jednak błędy zdarzają się nawet najlepszym. Właśnie tak stało się w 1994 roku, gdy podczas pokazu wiosennej kolekcji Claudia Schiffer zaprezentowała na sobie eksponującą biust sukienkę projektu Karla Lagerfelda. Jak się później okazało, wyhaftowane na niej zdobienia były fragmentami Koranu…

 

Cienka linia między inspiracją, a zawłaszczeniem

 

Z zarzutami o przywłaszczenie kulturowe musiała z kolei zmierzyć się włoska marka Valentino. Inspirowane Afryką projekty z 2016 roku miały być hołdem w stronę uchodźców z tamtych stron. Niestety, piękna idea przepadła gdzieś po drodze. Oprócz niestosownego użycia symboli tej kultury, skrytykowane zostały również fotografie promujące całą kolekcję. Uznano, że rdzenni Kenijczycy zostali na nich wykorzystani jedynie jako tło dla ubranych w afrykanizujące ubrania białych modelek.

 

W kulcie szczupłości

 

Kontrowersji nie uniknął też projekt butów sportowych od duetu Dolce&Gabbana. Spomiędzy wielu świecących ozdób, na obuwiu znalazł się napis “Jestem chudy i wspaniały”. W sieci zawrzało. Marka została oskarżona o umniejszanie wartości człowieka i promowanie anoreksji.

 

Kto jeszcze ze świata mody musiał zmierzyć się z konsekwencjami swojej ignorancji oraz jakie poniesiono tego konsekwencje? Po więcej zapraszamy do artykułu na Domodi.pl: https://domodi.pl/trendy/7-najwiekszych-wpadek-projektantow-mody_2111

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany