Rok 2014. Mattew po wypadku samochodowym, w którym stracił żonę i nienarodzone dziecko, wyjeżdża na Grenlandię, gdzie zaczyna pracę jako dziennikarz w lokalnej gazecie w małym, sennym miasteczku Nuuk.

Zostaje odesłany do zrelacjonowania sensacyjnego odkrycia: na końcu lądolodu znaleziono zmumifikowanego wikinga.

Wszyscy są mocno podekscytowani, gdyż jest to sensacja na skalę światową. Ale okazuje się, że mumia znika a policjant jej pilnujący zostaje zabity…

Mattew rozpoczyna śledztwo, w trakcie którego trafia na ślad zamkniętej sprawy z 1973 roku, dotyczącej brutalnego zabójstwa czterech mężczyzn podejrzewanych o przemoc seksualną wobec córek.

Jak się ma śledztwo z przeszłości do wydarzeń bieżących?

Kim jest tytułowa dziewczyna bez skóry?

I co z tym wszystkim ma wspólnego zaginiona mumia?

Dziewczyna bez skóry to nordycki kryminał napisany z polotem. Wchodząc do świata M.P.Norbo, odczuwamy wręcz chłód Grenlandii, trudy życia w tak mroźnym klimacie. Odkrywamy tajemnicę, jaką skrywa przed nami Grenlandia, kojarząca się zazwyczaj z pięknymi widokami.

Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony, zakończenie zaskakuje, nic nie jest oczywiste, pierwsze wnioski są jak szczyty góry lodowej, skrywające pod powierzchnią o wiele głębsze sekrety..

„– Przyczynowość[…]. Jeżeli chcesz zrozumieć, dlaczego kulka się toczy, musisz dotrzeć do tego, co wprawiło ją w ruch. Wszystko inne to tylko skutek, a ten jest widoczny dla każdego. To w przyczynie zawiera się całe wyjaśnienie.”

Idealna pozycja dla wszystkich wielbicieli mrocznych kryminałów, gdzie współczesność przeplata się z tajemnicami z przeszłości a wszystko w mrożącym krew w żyłach klimacie Grenlandii.

Dla mnie mocna piątka z plusem. Z niecierpliwością wypatruję drugiego tomu.

Pisała dla Was:

Aneta Gajewska

autorka książki „Z pamiętnika jamnika czyli pluszowe opowieści na dobranoc” oraz bloga o tym samym tytule

Mrożący krew w żyłach kryminał z Grenlandii. Mads Peter Nordbo - Dziewczyna bez skóry
4.7Punktacja
Ocena czytelników: (4 Votes)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany