Dawno, dawno temu w chatce na skraju lasu żył drwal z dziećmi i ich macochą. Tak mogłaby się zaczynać historia niejednej rodziny patchworkowej. Choć zjawisko, któremu na imię Macocha, nie jest dobrze zbadane i w literaturze fachowej znajduje się niewiele materiału na jego temat, obrosło już nieomal legendą a z pewnością szeregiem stereotypów.

Kobiety wchodzące w rolę macochy dzielą te same lęki i zadają sobie te same pytania. Jak się zachować wobec dziecka nowego partnera? Jak je traktować? Jak pogodzić swoje i jego dzieci? Czyli….

… jak być dobrą macochą?

  1. Nie musisz kochać swojego przybranego dziecka. Wystarczy, że będziesz je szanować.
  2. Pozbądź się przekonania, że wobec dziecka partnera musisz zachowywać się jak matka. Nie jesteś nią i nigdy nie będziesz. Porozmawiaj z dzieckiem i ustalcie wspólnie, jak będziecie się do siebie zwracać.
  3. Porozmawiaj z partnerem, aby ustalić, jakie informacje o Waszej sytuacji rodzinnej jesteście gotowi przekazywać otoczeniu. Unikniecie wzajemnego żalu i podważonego zaufania.
  4. Ustal z ojcem przybranego dziecka, czego od Ciebie oczekuje w kwestii opieki i wychowania. To pozwoli uniknąć nieporozumień i pretensji.
  5. Mów, co Ci się nie podoba i wyznaczaj swoje granice. Dzięki temu zminimalizujesz frustrację i stworzysz sytuacje jasne dla innych członków rodziny.
  6. Jeśli w Twojej nowej rodzinie są dzieci Twoje i partnera, nie faworyzuj dziecka przybranego. Twoje dzieci mogą odebrać to jako odrzucenie i czuć zazdrość. Przybrane dziecko nie doceni Twoich starań, bo nie są psychologicznie prawdziwe.
  7. Staraj się traktować wszystkie dzieci równo, czyli brać pod uwagę potrzeby każdego z nich. Pamiętaj, że równo nie znaczy tak samo, bo dzieci są inne i mogą mieć różne potrzeby w danej chwili.
  8. Nie obsadzaj swoich rodziców w roli dziadków nowego dziecka. Nie masz gwarancji, że którekolwiek z nich tego chce i jest na to gotowe. Wystarczy, że będą odnosić się do siebie z szacunkiem. Jeśli zapragną od siebie czegoś więcej, wzajemny szacunek i możliwość dokonywania wyborów pozwoli im na tworzenie innej relacji.
  9. Przygotuj się na trudny start i codzienną pracę nad relacją z przybranym dzieckiem. W życie macochy wpisane są zarówno jego negatywne reakcje, jak i trudne własne emocje. Ale nie musi tak być zawsze. Jest możliwe, że któregoś dnia naprawdę się polubicie i staniecie się sobie bliscy. Pamiętaj tylko – nic na siłę.

O Autorze

WYCHOWANIE

Pedagog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, pracująca z dziećmi w wieku od przedszkolaka po gimnazjalistę. Trener kompetencji rodzicielskich. Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jest wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, czytania książek, oglądania filmów z Azji. Podróżniczka - póki co, tylko palcem po mapie bo wszystko przede nią w drugiej połowie życia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany