Ile razy w życiu usłyszałaś, że masz się szanować?

No właśnie…

A ile razy usłyszałaś, jak to naprawdę zrobić?

Gołym okiem widać pewne dysproporcje. Problem nie polega na tym, że nie wiemy czy powinnyśmy się szanować czy też nie, lecz na tym, że nie wiemy, jakich sposobów potrzebujemy, by to osiągnąć.

Co to znaczy: „szanować się”?

To znaczy wierzyć w swoją wartość, która nie zostaje zachwiana, gdy tylko ktoś podda to wątpliwościom. To znaczy nie zgadzać się na coś poniżej tego, na co zasługujemy. A zasługujemy na to, co najlepsze. To też asertywny brak akceptacji dla zachowań, które nam nie odpowiadają.

Jakimi sposobami do tego dojść?

Spotykamy w życiu różnych ludzi. Jeśli chcemy być szanowane, musimy wziąć pod uwagę, że inni też pragną szacunku. To prosta droga współzależności. Zrozumienie, życzliwość, otwartość… to wszystko jest w nas, wystarczy to wydobyć na zewnątrz.

Jak okazać niezadowolenie?

Świetnym sposobem na wyrażenie dezaprobaty wobec tego, że ktoś nas nie szanuje, jest powiedzenie tego wprost. Nazywanie rzeczy po imieniu uświadamia nie tylko wewnętrzną Ciebie o tym, co się dzieje, ale także osobę, która może być tego powodem. Ludzie bardzo często nie zdają sobie sprawy, że postępują nie w porządku. Zwrócenie na to uwagi zmienia wektor, pozwala pójść w innym kierunku.

Dodatkowo warto spostrzec, czy przebywamy w towarzystwie osób kierujących się systemem wartości, w którym szacunek plasuje się na wysokiej pozycji.

 

Pisała dla Was: Kasia Dąbrowska

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany