W idealnym świecie wszyscy jesteśmy sobie równi, ale najnowsze badania potwierdzają, że mózg mężczyzny różni się od mózgu kobiety. Co z tego wynika?

Przede wszystkim to, że sposoby myślenia, reagowania, interpretowania i postrzegania będą się różnić u obu płci.

Różnice w mózgu zaczynają się od zakrętów kory, wielkości płatów, a także hormonów. Zatem to, że jesteśmy różnorodni nie powinno nas dziwić… a jednak tak nie jest.

Czego potrzebujemy?

Potrzebujemy zrozumienia i szacunku, bo tylko to pozwoli nam unikać zbędnych konfliktów oraz domyślania się „o co mu/jej chodzi?”. Jednocześnie wyjątkowo istotna jest tutaj umiejętność komunikowania, zarówno o swoich potrzebach, jak i samej komunikacji z drugim człowiekiem. Porzućmy filmowo-literackie intrygi na rzecz wysokiej jakości życia codziennego, co pozwoli nam na osiągnięcie wewnętrznego spokoju i harmonii w relacji.

Oto przykład, jak w prosty sposób można zmienić codzienną sytuację:

Wersja 1

Kobieta: Znowu muszę robić wszystko sama… śmieci niewyniesione, pies nie był na spacerze, wszystko na mojej głowie.

Mężczyzna: Ona znowu na wszystko narzeka i wprowadza nerwową atmosferę.

Wersja 2

Kobieta: Proszę, czy mógłbyś wynieść śmieci? Ja w tym czasie wyprowadzę psa i będziemy mogli zająć się resztą obowiązków.

Mężczyzna: Ok, nie ma problemu.

Sytuacja dotyczy konkretnej kwestii: wypełniania obowiązków domowych. Co je różni? Podejście, nastawienie, a także interpretacja. Nie potrzeba nam fochów, obrażania się czy krzyków, by coś osiągnąć.

Po sformułowaniu swoich oczekiwań wobec mężczyzny, kobieta nie musi na nic narzekać czy denerwować się. Kobiety posiadają naturalnie większą zdolność do „domyślania się” i wiązania ze sobą elementów składowych, natomiast mężczyźni potrzebują wyraźnego komunikatu. Oczywiście nie znaczy to, że mężczyźni są gorsi. Po prostu działają inaczej i trzeba to uszanować.

Warto zatrzymać się na chwilę, przemyśleć swoje reakcje i skupić się na bezpośrednich przekazach werbalnych, które ułatwią komunikowanie się na linii kobieta-mężczyzna.

O Autorze

ROZWÓJ OSOBISTY

Kobieca jednostka z analitycznym umysłem pełnym sprzeczności. Zafascynowana relacjami interpersonalnymi, muzyką wszelkich gatunków, światem mody, wizażem i kinem. Studiuje życie, czasem filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Nigdy się nie obraża. Typ osobowości: INFP. Niemalże idealnie realizuje założenia zodiakalnej Wagi. Uśmiecha się na widok każdego psa. Nawet tego niewyczesanego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany