Znasz to uczucie, gdy zadań i obowiązków jest tak dużo, że nie wiesz, w co ręce włożyć? Natłok zadań, stres i nerwy źle wpływają na nasze zdrowie, dlatego warto nauczyć się gospodarować swoim czasem. Dzięki tym prostym zadaniom nauczysz się, jak wykorzystać każdą minutę dnia.

Poniedziałek – czas wyznaczyć zadania

Niezbędny będzie kalendarz. Mały, podręczny, taki, abyś mogła go wszędzie ze sobą zabrać. Alternatywą dla papierowego kalendarza jest smartfon z aplikacją, na przykład Chaos Control. Niezależnie gdzie zapiszesz swoje notatki, pamiętaj o tym, które z nich musisz wypełnić jako pierwsze.

Ustal, które informacje należą do pobocznych, a które do priorytetowych. Aby odróżnić je od siebie, do ich zanotowania używaj kolorów. Na czerwono zaznacz sprawy priorytetowe, czyli te, które nie mogą czekać. Czarnym lub niebieskim sprawy pilne, ale takie, których termin ważności jest dłuższy. Na zielono sprawy poboczne, takie jak na przykład nowy odcinek Master Chefa.

Zapisuj wszystko, nawet to, co wydaje Ci się błahe i wręcz nierealnym jest, że o tym zapomnisz. W praktyce bowiem okazuje się, że o drobiazgach zapominamy najczęściej, dlatego w kalendarzu warto znaleźć miejsce nawet na krótkie „Wyrzucić śmieci”.

Plan dnia

Ułóż plan dnia, który ułatwi Ci funkcjonowanie. Dobierz odpowiednie godziny do swoich potrzeb, nie korzystaj ze wzorów podanych w Internecie. Pamiętaj, że każdy z nas poświęca różną ilość czasu na te same czynności. Ważne jest dokładne spersonalizowanie swojego planu dnia. Godziny rozpisuj realnie. Jeśli wiesz, że prysznic zajmuje Ci pół godziny, nie przeznaczaj na niego 15 minut. Taka rozpiska pomoże w walce z lenistwem, na które po prostu nie będzie miejsca. Dziecinnie proste, prawda?

Rozdziel obowiązki po równo

Do tej pory czynności, takie jak pranie, gotowanie czy odkurzanie, robiłaś sama? Zaangażuj w to swoją rodzinę! Odrzuć myślenie, że „Na pewno i tak tego nie zrobią”. Wciągnij ich do wspólnego planowania czasu.

Na lodówce rozwieś rozpiskę, kto, kiedy i co sprząta. W każdym tygodniu zmieniaj każdemu obowiązki, aby się nie nudzili. Zdziwisz się, jak taka mała zmiana zmieni wasze dotychczasowe życie.

Pamiętaj

Mam nadzieję, że czujesz się już zmotywowana do wykorzystania swojego czasu w stu procentach, aczkolwiek nie zapominaj, że jesteśmy tylko ludźmi. Nie porywaj się z motyką na słońce. W planowaniu ważna jest realna ocena, czy uda nam się to zrobić na przykład dziś czy może jutro. Czasami lepiej dłużej pospać i na następny dzień być wypoczętym i gotowym do działania, niż przez pół nocy robić coś, co wcale nie jest nam potrzebne na już.

Pisała dla Was: Klaudia Sadownik

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany