Bardzo często mówimy o tym, że należy dbać o innych. Trudno temu zaprzeczyć. Jednak nierzadko zapominamy przy tym, aby dbać o siebie. Jeśli nie spełnimy swoich potrzeb, nie uzupełnimy swoich deficytów, możemy napotkać trudności w utrzymaniu odpowiedniej jakości życia, zarówno naszych bliskich, jak i nas samych. Zatem jak o siebie zadbać?

Kobiety dzięki wrodzonej empatii nie mają problemów ze współczuciem, postawieniem się na czyimś miejscu, a także zrozumieniem emocji innych ludzi. Ale to nie oznacza, że tak samo zawsze postępują ze sobą. Potrafią być dla siebie bardzo srogie i stawiać sobie wysokie wymagania. Dbanie o siebie to nie przyzwolenie na lenistwo czy usprawiedliwianie wszystkiego czego nie zrobiliśmy. Dbanie o siebie to wysłanie „na urlop kata znad głowy”, który biczuje nas za każde drobne potknięcie. Potknięcie, którego nie potrafimy sobie wybaczyć.

Poza karaniem oraz deprecjonowaniem siebie, istnieje także zjawisko niedoceniania siebie i niepozwalania sobie na pochwały czy nagrody. Kiedy coś Ci się uda, dobrze wykorzystasz swoje możliwości – doceń to. Pozwól poczuć w sobie zadowolenie i satysfakcję. Dobrym sposobem może okazać się tutaj podarowanie sobie prezentu. Książka, płyta, wyjście do kina, na obiad czy na kawę wprawi Cię w dobre samopoczucie. Zyskasz czas i przestrzeń, będziesz mogła je w pełni poczuć, tylko Ty i nikt więcej. Nie musisz czekać na innych, szukać ich aprobaty. Twoje wewnętrzne docenienie siebie jest równie ważne jak to, z którym stykasz się na zewnątrz. Uwierz, że jesteś wiele warta. Nie umniejszaj swoich zasług. Skoro jesteś w stanie świetnie zadbać o innych, zadbaj także o siebie.

Nie zapominaj o swoim ciele. Nie odkładaj wizyty u fryzjera czy kosmetyczki. A szczególnie nie szczędź na masażu, który pozwoli Ci się rozluźnić i zrelaksować. Urządź sobie domowe spa: maseczka, gorąca kąpiel przy świecach, peeling, a na koniec pielęgnacja ciała. Nie śpiesz się z niczym, celebruj chwilę na każdym z tych etapów i pozwól sobie poczuć się wyjątkowo. To ważne, szczególnie, gdy jesteś zabiegana. Przy napiętym grafiku, prowadzeniu domu i wychowywaniu dzieci masz prawo na relaks, na przyjemność. Znajdź przy tym też czas na aktywność fizyczną, która wyzwoli endorfiny i zniesie napięcie mięśni. Kiedy stworzysz pewnego rodzaju rutynę z powyżej wymienionych elementów, szybko zobaczysz, że dobre samopoczucie utrzymuje się znacznie dłużej niż jedną chwilę.

Ty – jesteś jedyna i wyjątkowa, uwierz w to i zadbaj o siebie. Nie ma na świecie drugiej takiej samej osoby, doceń ją i daj jej to co najlepsze.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany