Kiedy dziecko sięga po alkohol…

Prawie każdy nastolatek podejmuje próby z używkami. Jest to zachowanie rozwojowe, choć niekorzystne dla zdrowia i ryzykowne.

 

Ile wypić?

Czy wiesz ile wystarczy nastolatkowi ważącemu 60 kg, aby działanie alkoholu zawartego w piwie ograniczało jego możliwości prawidłowego funkcjonowania? 0,5 promila alkoholu we krwi wywoła duże piwo jasne (5,5%). To wystarczy, aby mieć niewielkie zaburzenia równowagi, upośledzenie koordynacji wzrokowo- ruchowej, zaburzenia widzenia oraz obniżony krytycyzm i odczucie euforii. Do wytrzeźwienia potrzeba ponad 4 godzin. A to „tylko” jedno duże piwo!

 

Dlaczego alkohol jest od 18 lat?

Młodzi ludzie nie powinni pić alkoholu ze względu na poważne ryzyko zaburzeń rozwojowych. Dojrzewanie układu nerwowego w wieku nastoletnim prowadzi m.in. do lepszego zintegrowania oddalonych partii mózgu, doskonalenia funkcji poszczególnych jego ośrodków oraz zwiększenia ogólnej plastyczności. Efektem ekspozycji na alkohol, rozwijającego się mózgu, jest trwałe upośledzenie funkcjonowania jego poszczególnych części. Kora mózgowa cierpi jako pierwsza, co objawia się obniżeniem krytycyzmu i zdolności do logicznego myślenia. Uszkodzenie układu limbicznego upośledza odczuwanie emocji oraz pamięć. Zaburzenie rozwoju móżdżku powoduje problemy z równowagą i koordynacją ruchową, a pnia mózgu – zaburzenia świadomości.

 

Kiedy alkohol jest problemem. Co powinno Cię zaniepokoić?

  • Jeśli Twoje dziecko sięga po piwo lub inny alkohol coraz częściej i pije coraz więcej, nawet wtedy, jeżeli po spożyciu jest „na oko” trzeźwe.
  • Jeśli Twój nastolatek sięga po piwo, aby się zrelaksować, poczuć lepiej, zabić samotność, uleczyć lęk.
  • Jeśli Twój nastolatek jest coraz bardziej skoncentrowany na piciu piwa, czeka na tę część dnia, kiedy może sięgnąć po butelkę, celebruje picie i jest zaniepokojony, gdy nie może się napić.
  • Jeśli Twój nastolatek nie chce przestać pić piwa, gdy jest chory i bierze leki.
  • Jeśli Twój nastolatek coraz częściej się upija.
  • Jeśli Wasze otoczenie zaczyna się niepokoić piciem nastolatka.
  • Jeśli Twój nastolatek zwykle nie pamięta tego, co się działo wtedy, gdy pił.

 

O Autorze

WYCHOWANIE

Pedagog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, pracująca z dziećmi w wieku od przedszkolaka po gimnazjalistę. Trener kompetencji rodzicielskich. Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jest wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, czytania książek, oglądania filmów z Azji. Podróżniczka - póki co, tylko palcem po mapie bo wszystko przede nią w drugiej połowie życia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany