Piękny, harmonijny uśmiech jest marzeniem wielu ludzi. Jest symbolem urody, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dodaje pewności siebie, poprawia samoocenę i wzbudza zaufanie. Uśmiechnięta twarz jest najlepszą wizytówką każdego człowieka.

Zdarza się jednak, że w pełnym, nieskrępowanym i szerokim uśmiechu, przeszkadzają nieprawidłowo ustawione zęby. Bywa to przyczyną gorszej samooceny, a także mniejszej atrakcyjności twarzy. Rozbudowane łuki lepiej podpierają wargi i policzki, w efekcie twarz zyskuje atrakcyjniejszy młodzieńczy wygląd. Jednak o zęby powinno się dbać nie tylko z powodów estetycznych, ale również zdrowotnych. Niewłaściwe ułożenie zębów oraz ich nadmierne stłoczenie, może być przyczyną powstawania próchnicy i paradontozy. Trudniej jest wtedy usuwać zalegające resztki jedzenia. Skutkuje również szybszym ścieraniem zębów i ich nadwrażliwością. Wpływa na złą pracę stawów skroniowo-żuchwowych, co z kolei prowadzi do bólów głowy, karku i pleców.

Kto leczy wady zgryzu?

Leczeniem wad zgryzu zajmuje się lekarz stomatolog, ze specjalizacją z ortodoncji – dziedziny zajmującej się poprawianiem natury w zakresie ustawienia zębów i wzajemnych kontaktów między nimi. Nie istnieje górna granica wieku dla pacjentów ortodontycznych. Już od 4-5 roku życia do wieku dojrzałego, każdy człowiek może korzystać z możliwości, jakie niesie współczesna ortodoncja.

W niektórych przypadkach można zapobiec powstaniu wady zgryzu, jest to uzależnione od wczesnej wizyty u lekarza – specjalisty ortodonty. Lekarze dentyści nie zawsze są w stanie przewidzieć niebezpieczeństwo powstania wady, często diagnozują ją wtedy, gdy wada jest już dobrze widoczna. Profilaktyka, jest, więc wczesnym reagowaniem na sygnał, że dalszy wzrost i rozwój narządu żucia może być zaburzony.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Przyczyny mogą być różne, począwszy od przedwczesnej utraty zębów mlecznych, poprzez szkodliwe nawyki (obgryzanie paznokci, ssanie kciuka itp.).

Nieprawidłowo wykonywane czynności fizjologiczne (oddychanie, połykanie) oraz przeszkody w postaci przetrwałych zębów mlecznych lub nadliczbowych w uzębieniu stałym, również mogą przyczynić się do powstania wady zgryzu.

Leczenie ortodontyczne

Każdy pacjent i każda wada zgryzu wymaga indywidualnego podejścia i zaplanowania leczenia, konieczna jest, więc fachowa ocena specjalisty ortodonty. Typ zastosowanego aparatu ortodontycznego zależy od rodzaju, wady oraz wieku pacjenta. Współczesna ortodoncja dysponuje bardzo szerokim wachlarzem aparatów ortodontycznych, począwszy od prostych aparatów ruchomych, po skomplikowane systemy aparatów stałych. Ich jakość i estetyka są na bardzo wysokim poziomie i z pewnością zaspokoją oczekiwania każdego, nawet najbardziej wymagającego pacjenta.

Krzysztof Kołodziejczyk

lek. stom. spec. II° z ortodoncji

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany