Dziadek, a zwłaszcza babcia, są członkami rodziny, którzy wspierają pracujących rodziców w opiece nad dziećmi. Ale to nie jedyna ich rola w rodzinie.

 

Rodzinne role najstarszego pokolenia

Socjolog Vern L. Bengston nazywa dziadków (używając potocznego określenia) rodzinnymi historykami, rozjemcami, stabilizatorami oraz obrońcami. Jako najstarsi, których pamięć sięga w przeszłość nieznaną innym członkom rodziny, są kronikarzami, nauczycielami historii, nosicielami rodzinnych tradycji. Dzięki dziadkom, rodzina ma poczucie pokoleniowej ciągłości i zakorzenienia. Jako międzypokoleniowi sędziowie łagodzą napięcia pomiędzy rodzicami a dziećmi. Młodszym łatwiej przyjąć od dziadków informację, że rodzice się o nich martwią. Rozmawiając z dziadkami łatwiej też spojrzeć na konflikty z innej perspektywy. Gdy źle się dzieje, pojawiają się problemy finansowe, to trwałość rodziny jest zagrożona. Kiedy codzienne kłopoty stają się trudne do udźwignięcia to najczęściej dziadkowie nadciągają z finansowym lub emocjonalnym wsparciem. Są też niczym stałe punkty w świecie zmian, pokazujące ciągłość własnego rodu.

 

Kim jeszcze mogą być dziadkowie?… Rodzice rodziców

Relacja rodziców z ich rodzicami jest szczególnie ważna dla dzieci. Obserwując ją młodsze pokolenie uczy się jak odnosić się do rodziców i osób starszych od siebie.

 

Opiekunowie najmłodszych

Dziadkowie, jako osoby z reguły znane wnukom, mogą z łatwością wspomóc swoje dzieci w opiece nad nimi. Wnukom łatwiej zostać pod opieką babci czy dziadka niż z obcą nianią. W ruchach, głosie, mimice dziadków odnajdują swoich rodziców, co czyni rozstanie mniej dramatycznym.

ODPOWIEDZ SOBIE NA TE PYTANIA – TY I TWÓJ DZIADEK

Dawcy akceptacji

Dziadkowie, zwolnieni już z obowiązku wychowywania dzieci, są z reguły mniej surowi i wymagający niż rodzice. Mogą w większym stopniu spełniać zachcianki dzieci, realizować ich marzenia, czy poświęcać czas na wspólną zabawę. Relacja z dziadkami równoważy surowość rodziców. Tam gdzie rodzice są mniej dostępni dla dzieci z powodu pracy, dziadkowie obdarowują dzieci czasem, uwagą, cierpliwością i bliskością.

 

Życiowi filozofowie

Dziadkowie uzupełniają rodzicielskie wychowanie tym, na co rodzicom zwykle nie wystarcza czasu i energii. To dziadkowie, dzięki doświadczeniu i mądrości przeżytych lat, pomagają wnukom spojrzeć na codzienne sprawy z innej perspektywy niż wizja rodziców. Często dzięki dziadkom młodzi ludzie uczą się oddzielać sprawy ważne od ważniejszych, dostrzegać te warte zaangażowania. Widzą potrzebną w życiu hierarchię wartości. Dziadkowie pokazują też jak radzić sobie z naturalnymi zmianami, przemijaniem młodości, urody i sprawności,
a potem z umieraniem.

 

Co od babci, co od dziadka

Z reguły to babciom łatwiej odnaleźć się w nowej roli niż dziadkom, zapewne dzięki macierzyńskim doświadczeniom. Mężczyźni „dorastają” do roli dziadka najczęściej dzięki babciom, angażowani przez nie do wspólnego udziału w życiu najmłodszych w rodzinie. Bycie aktywnym dziadkiem to stosunkowo nowe doświadczenie w życiu mężczyzn, podobnie jak bycie aktywnym ojcem.

Jak pokazują badania m.in. A Brzezińskiej i jej zespołu,  kontakt z obojgiem dziadków daje wnukom odmienne korzyści. Babcie są źródłem miłości i koncentrują się na budowaniu relacji. Dziadkowie dzielą się wiedzą i doświadczeniem związanymi z nauką, pracą czy finansami. Babcie mają silniejszy wpływ na wnuki, zwłaszcza na dziewczynki, wpływ dziadków z reguły jest mniejszy i odbywa się „za pośrednictwem” babci.

 

Dziadkowie potrzebują wnuków

W ostatnich dziesięcioleciach dzieci lepiej radzą sobie z postępującymi w szybkim tempie zmianami cywilizacyjnymi niż starsze pokolenie. Z tego powodu rola wnuków nabiera nowego wymiaru. Najmłodsze pokolenie w rodzinie jest nauczycielem i przewodnikiem starszych po świecie techniki. Ucząc dziadków niuansów obsługi komputera czy telefonu komórkowego wnuki są pomocne w poznawaniu nowych technologii, czyniąc ich życie ciekawszym lub bardziej aktywnym. Stają się „dostarczycielami” nowinek z różnych dziedzin życia, choćby tych dotyczących mody czy kultury.

W młodszym wieku wnuki korzystają z pomocy dziadków. Kiedy dziadkowie tracą dawną sprawność czy doświadczają chorób wieku starszego, wnuki mogą służyć im pomocą i otaczać opieką. To ważna lekcja pozwalająca dostrzegać realny wpływ na życie drugiego człowieka i doświadczyć, że robi się coś naprawdę ważnego i jest się potrzebnym.

 

O Autorze

WYCHOWANIE

Pedagog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, pracująca z dziećmi w wieku od przedszkolaka po gimnazjalistę. Trener kompetencji rodzicielskich. Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jest wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, czytania książek, oglądania filmów z Azji. Podróżniczka - póki co, tylko palcem po mapie bo wszystko przede nią w drugiej połowie życia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany