Zaczyna się nowy rok szkolny. Startujemy i my. Inauguracja z reguły jest uroczysta i odświętna, więc i u nas trochę uroczyście. Oto to, w co wierzę w wychowaniu, czyli mój Dekalog Dobrej Mamy.

 1. Twoje potrzeby są tak samo ważne jak potrzeby dziecka.

2. Masz prawo do czasu wyłącznie dla siebie.

3. Jesteś mamą, ale też żoną, córką, przyjaciółką, koleżanką, pracownicą, więc pamiętaj o realizowaniu się także w tych rolach.

4. Masz prawo tracić cierpliwość i przeżywać w kontakcie z dzieckiem przykre i trudne emocje, powinnaś jedynie uzewnętrzniać je w konstruktywny sposób.

5. Wyznaczaj dziecku granice i modyfikuj je wraz z wiekiem dziecka i jego rosnącym doświadczeniem i możliwościami. Nie bój się, że zrobisz tym swojemu dziecku krzywdę.

6. Nie wyręczaj, ale ucz samodzielności.

7. Nie ochraniaj dziecka przed trudnymi emocjami, smutkiem, stresem, poczuciem straty, i tak Ci się to nie uda.

8. Masz prawo czuć się zmęczona i w związku z tym czasem nie mieć ochoty na poświęcanie czasu dziecku.

9. Nie zrzędź.

10.Bądź szczęśliwa.

O Autorze

WYCHOWANIE

Pedagog z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, pracująca z dziećmi w wieku od przedszkolaka po gimnazjalistę. Trener kompetencji rodzicielskich. Racjonalna i logiczna. Marzycielka (ciekawe połączenie, pozorna sprzeczność ale możliwa, jest wszak kobietą). Niepoprawna optymistka i matka dzieciom (dorosłym). Kobieta pracująca, miłośniczka slowlife, pływania, czytania książek, oglądania filmów z Azji. Podróżniczka - póki co, tylko palcem po mapie bo wszystko przede nią w drugiej połowie życia!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany