Mężczyzna może zapewnić kobiecie wiele materialnych rzeczy. Dawać prezenty, przynosić kwiaty, płacić za kolację, kino i przeróżne inne atrakcje. Zaś kobieta może dać mężczyźnie wsparcie, zrozumienie, miłość, dobroć, wyrozumiałość… czyli wartości, których nie da się wymierzyć nominałami.

Jak to obecnie wygląda? Czy kobiety chcą tylko prezentów, a mężczyznom wystarczy wsparcie?

Coraz większa świadomość u ludzi, którzy wchodzą w związki, sprawia, że powyższe rozgraniczenie nieco traci na aktualności. Kobiety stają się niezależne, także finansowo. Mężczyźni też chcą otrzymywać prezenty, nawet jeśli sami są w stanie coś kupić. Wszystko zaczęło się przenikać. W zamieszczonym cytacie brakuje pewnego ważnego elementu. W relacji nie liczy się to, jakie jest utarte przekonanie innych o tym, co mogą sobie ludzie zapewniać. Natomiast ważne jest to, co my sami czujemy – jakie mamy potrzeby i oczekiwania.

fot. screen

Trudno dziś wszystko sprowadzić do jednego mianownika. Otwartość oraz szczerość w komunikacji pozwolą nam się porozumieć z partnerem. Kobiety potrzebują wsparcia i zrozumienia równie mocno, co mężczyźni, a tego nie zapewni nam kolejny bukiet róż. Będzie to miły gest, ale nie zamaskuje on rosnącej frustracji wynikającej właśnie z poczucia, że jesteśmy niesłuchane czy nierozumiane.

Należy zwrócić uwagę na to, że „wartości niemożliwe do zmierzenia nominałami” są potrzebne, zarówno w świecie kobiety, jak i mężczyzny. Wartości autoteliczne nie znają płci. Pragniemy poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji, szczerych emocji i uczuć. Tego nie da się zastąpić pieniędzmi. Prezenty po części przyjmują fizyczną formę naszej wdzięczności lub tego, że chcemy sprawić komuś przyjemność. Jednak jeszcze cenniejszym prezentem okaże się zaufanie, wsparcie, zarówno w trudnych, jak i dobrych chwilach oraz uważność na drugą osobę.

Rozpatrzmy pewne scenariusze:

Kobieta spotyka się z mężczyzną, wchodzi w związek z nim, darzy go pewnymi uczuciami, ale jednocześnie dużą uwagę przykuwa do kwestii pieniędzy i podarunków. Mężczyzna jest tego świadomy i nie ma wiele przeciwko, ponieważ zna archetyp mężczyzny, który utrzymuje swoją kobietę.

  • Po pewnym czasie jego firma bankrutuje, pieniądze zniknęły. Kobieta ma pretensje, że przestał jej dawać prezenty, czuje się z tego powodu zaniedbana. Sama niczym się nie zajmowała, była całkowicie od niego zależna, nie tylko finansowo, lecz także pod względem personalnym.
  • Wspierająca swojego mężczyznę kobieta jest w stanie podwoić jego sukces i to nie tylko zawodowy. Kiedy mężczyzna dostaje wsparcie, nie dość, że ma siłę do dalszego działania i rozwoju, to wie, że będzie miał z kim dzielić ten sukces. Uczy się też, jak to wsparcie dawać swojej partnerce, a ta może się rozwijać w swojej działalności.

Jaki jest efekt? Sukces rośnie ze wzajemnego wsparcia, a nie z zaślepienia chęcią posiadania majątku. Będą dla siebie ważni bez względu na to, ile cyfr widnieje na koncie. Mogą razem rosnąć.

A Wy czego chcecie od Waszych mężczyzn? Co Wy możecie im zapewnić?

O Autorze

ROZWÓJ OSOBISTY

Kobieca jednostka z analitycznym umysłem pełnym sprzeczności. Zafascynowana relacjami interpersonalnymi, muzyką wszelkich gatunków, światem mody, wizażem i kinem. Studiuje życie, czasem filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Nigdy się nie obraża. Typ osobowości: INFP. Niemalże idealnie realizuje założenia zodiakalnej Wagi. Uśmiecha się na widok każdego psa. Nawet tego niewyczesanego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany