Aby osiągnąć sukces, najlepiej uczyć się od najlepszych. W organizacji czasu pracy największą inspiracją są osoby, których nazwiska pojawiają się obok wielomiliardowych dochodów, rewolucyjnych wynalazków czy działań wpływających na losy świata. Skoro ci ludzie osiągnęli niesamowity sukces, musieli wiedzieć, jak zarządzać sobą i swoim czasem. Warto poznać ich strategie i wprowadzić je do swojego życia.

6 znanych ludzi sukcesu – biznesmenów, polityków i przedsiębiorców – może zainspirować wszystkich, którzy chcą ulepszyć sposób zarządzania swoją pracą i czasem wolnym. Poniżej znajdziesz 6 porad od tych, którzy wiedzą, jak radzić sobie z natłokiem obowiązków.

1.       Richard Branson – zapisuj swoje cele

Aby skutecznie zarządzać czasem i w efekcie realizować swoje plany, należy mieć jasno sprecyzowane cele. Dobrze wie o tym Richard Branson, brytyjski przedsiębiorca i właściciel studia nagraniowego Virgin Records, który uwielbia robić listy rzeczy do zrobienia. W jego zestawieniach znajdują się zarówno codzienne obowiązki, jak i wielkie marzenia. Przykładem może być lista stworzona przez niego w 1972 roku, na której zamieścił plan zbudowania studia nagrań. Już rok później z tego właśnie studia wyszedł jeden z najlepiej sprzedających się albumów w historii brytyjskiej muzyki.

2.       Warren Buffett – ustalaj priorytety

Samo wyznaczanie celów to jednak nie wszystko – warto wiedzieć, które z zaplanowanych zadań są dla nas priorytetowe. Jeden z najbogatszych inwestorów – Warren Buffett – znalazł sposób na to, jak zrealizować kluczowe cele. Radzi, aby stworzyć listę 25 rzeczy, które chcemy osiągnąć, a następnie zaznaczyć kółkiem 5 celów najważniejszych dla nas w najbliższym czasie. W efekcie powstaną dwie listy – pierwsza z priorytetowymi celami, druga z 20 celami, które można odłożyć na później. Te ostatnie mogą być naszymi rozpraszaczami. Nie warto więc zajmować się nimi, dopóki nie zrealizujemy 5 kluczowych w danym momencie zadań.

3.       Tim Cook – wstawaj wcześniej i rano wykonuj najważniejsze zadania

Z samego rana nasz organizm jest najbardziej wydajny, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej i efektywniej wykonywać swoje obowiązki. Wielu dyrektorów i prezesów firm o milionowych dochodach zdaje sobie z tego sprawę i wstaje dużo wcześniej niż inni, aby jeszcze przed śniadaniem wykonać przynajmniej jedno najważniejsze zadanie na dany dzień. Tim Cook, dyrektor generalny Apple, rozpoczyna dzień już o 4:30 i jeszcze przed przyjściem do biura odpisuje na maile.

4.       Mark Zuckerberg – unikaj nieistotnych wyborów

Codziennie podejmujemy wiele decyzji – niektóre są błahe, inne mają ogromne znaczenie dla naszej kariery. Aby osiągnąć sukces, warto skupiać się na tych najistotniejszych wyborach, a kwestie mało ważne ograniczyć do minimum. Za przykład może posłużyć Mark Zuckerberg, który zrezygnował z zastanawiania się, co na siebie włożyć i codziennie nosi ten sam uniform (szary T-shirt, spodnie i bluzę z kapturem). Dzięki temu ma czysty umysł, co ułatwia mu podejmowanie decyzji ważnych dla swoje kariery.

5.       Winston Churchill – znajdź czas na odpoczynek

Osoby, które osiągają sukcesy w swojej pracy, wiedzą, jak ważny jest odpoczynek. Przerwy w trakcie wykonywania zadań pomagają oczyścić umysł, regenerują i zwiększają koncentrację. Winston Churchill codziennie o 17:00 kładł się na 2-godzinną drzemkę. Tłumaczył, że w ten sposób miał wrażenie, że może zmieścić półtora dnia pracy w ciągu jednej doby.

6.       Dwight Eisenhower – wybieraj zadania ważne i pilne

Efektywne zarządzanie sobą w czasie nierozerwalnie wiąże się ze stosowaniem odpowiednich technik, które porządkują obowiązki. Często w natłoku zadań do wykonania możemy pogubić się w tym, które z nich są ważniejsze. Aby tego uniknąć, Dwight Eisenhower, jeden z prezydentów USA, wymyślił macierz, na podstawie której dzielił sprawy na ważne/nieważne i pilne/niepilne. W pierwszej kolejności zajmował się zawsze zadaniami ważnymi i pilnymi.

Macierz Eisenhowera to tylko jedna z popularnych metod zarządzania sobą w czasie. Jeśli chcesz poznać inne techniki, zobacz przygotowaną przez HRS infografikę „Ty kontra czas. 6 technik zarządzania sobą w czasie”https://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/infografika-6-skutecznych-technik-zarzadzania-soba-czasie.html

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany