I teraz już wszystko wiadomo! Co jest priorytetem? Od czego należy zacząć, jeśli zaplanowałyśmy modelowanie nowej, zgrabnej sylwetki? Wszystko wytłumaczy dietetyk i coach – Ella Kuszyk, która na tebaby.pl prowadzi zakładkę ZDROWIE.

Zachęcam Was do przeczytania mojego wywiadu z Ellą, a być może tak jak mnie, rozwieją Wam się wszelkie wątpliwości związane z zastosowaniem odpowiedniej diety przy zdobywaniu nowej figury.

 

Aleksandra Bendkowska: Kiedy już zdecydowałyśmy się schudnąć i mamy twarde postanowienie, że idziemy na całość, to od czego tak naprawdę zacząć? Dieta czy ćwiczenia, a może i to, i to jednocześnie?

Ella Kuszyk: Jeżeli mamy sporą nadwagę, najlepiej zacząć od odpowiedniego planu żywieniowego, od zmiany nawyków żywieniowych, od przyjrzenia się emocjom, które towarzyszą jedzeniu. Świetną sprawą jest wtedy praca z coachem czy też trenerem zdrowego stylu życia. Ważne jest, aby zmienić coś na stałe, a nie na chwilę. Zrozumieć o co chodzi z naszym jedzeniem, gdzie popełniamy błędy, skoro mamy problem z utrzymaniem właściwej masy ciała.

Kolejnym etapem jest wdrożenie odpowiedniej aktywności fizycznej. Wiele kobiet boi się np. ćwiczeń siłowych, myśląc, że od nich będą mieć umięśnione ciało niczym kulturyści. Jest to błędne przekonanie. Kobiecy układ hormonalny różni się mocno od męskiego i jest niemożliwym, aby mieć tak samo umięśnione ciało. Ćwiczenia siłowe dają fajny bodziec dla naszych mięśni i pozwalają spalać tłuszcz zapasowy.

 

Rozmawiałam z moimi klientkami na temat odchudzania. One również miały wiele pytań Elli.

 

Bardzo lubię słodycze, jednak wiem, że nie służą one mojemu zdrowiu, a już na pewno sylwetce. Czy mogę je zamienić na suszone owoce? Tak przynajmniej radziła mi moja mama…

Ella: Suszone owoce to niestety cukry proste, nie stanowią szczęśliwego zamiennika cukru. Będą podnosiły poziom glikemii poposiłkowej. Należą do produktów o wysokim indeksie glikemicznym, więc będziesz mieć znowu ochotę na coś słodkiego. Lepszy będzie świeży owoc niż suszony w postaci rodzynek czy fig.

 

Mam szczupłe nogi, ale za to brzuch jest spory, nie jem za dużo tłustych produktów, a mimo to nie mogę pozbyć się tego brzucha.

Ella: Tutaj potrzeba zrobić badania, wdrożyć odpowiednie żywienie i aktywność fizyczną. Przyjrzeć się temu, co się je i dokonać pewnych modyfikacji, być może wdrożyć odpowiedni plan żywienia.

 

Jakie pieczywo mogę jeść w trakcie diety odchudzającej?

Ella: Najlepsze będzie jak najmniej przetworzone – żytnie, gryczane, orkiszowe. Unikaj białego pszennego, jeżeli jest to możliwe.

 

Zaczęłam się odchudzać miesiąc temu. Co powinnam jeść na śniadanie i czy jest taka konieczność, abym je jadła, jeśli ćwiczę o 8 rano (tylko wtedy mam czas), a o tej porze nie mam zbyt dużego apetytu?

Ella: Wszystko zależy od tego, jaki jest to trening z rana i co jadłaś na kolację dnia poprzedniego. Jeśli na kolację były węglowodany – trening z rana możemy przeprowadzić na czczo lub wypić przed treningiem czarna kawę lub espresso. W przeciwnym wypadku należy wstać wcześniej i zjeść 1,5 do 2h przed treningiem pożywne śniadanie. Indywidualna praca z trenerem czy dietetykiem powinna uwzględniać w planie żywieniowym informacje dotyczące treningów.

 

Co pić w trakcie treningu na siłowni wodę czy napój izotoniczny?

Ella: Najlepiej jest się odpowiednio nawodnić – polecam wody wysokozmineralizowane. Nawadniaj się w ciągu dnia. Wypicie większej ilości wody przed treningiem może spowodować, że będzie Ci „chlupało” w brzuchu i zamiast efektywnie skorzystać z treningu będziesz większość czasu spędzać w toalecie. W trakcie treningu można nawadniać się, jeśli odczuwasz pragnienie.

O Autorze

W branży kosmetologicznej pracuje od 15 lat. Wykształcenie zdobywała min. w Wyższej Szkole Kosmetologii i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Właścicielka Salonu fryzjersko- kosmetycznego w Warszawie. Praca jest jej ogromną pasją. Jej mottem jest "Obsługuję klientkę tak, jak sama chciałabym być obsługiwana".

Jedna odpowiedź

  1. Lizurej

    Najważniejszy w chudnięciu jest ruch to znaczna prawda. Czasem można schudnąć kilka kg samą dietą, ale później waga zatrzymuje się w miejscu.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany