19 listopada na posiedzeniu gremiów kierowniczych partii CDU Angela Merkel ogłosiła, że pragnie ubiegać się o funkcję kanclerz po raz czwarty. Wybory będą odbywały się jesienią 2017 roku.

Nic nie jest przesądzone

Rok przed wyborami do parlamentu w Polsce nikt nie wiedział nawet kim jest Ryszard Petru, ale już rok po tych wyborach stał się liderem opozycji. Na dzień dzisiejszy Angela Merkel nie ma silnych przeciwników o miano kanclerz. Jednakże przez rok może się wiele zdarzyć. Jej polityka imigracyjna spotkała się z licznymi protestami. W społeczeństwie jest wielu przeciwników Angeli Merkel. Jeżeli znajdą przywódcę, który mógłby konkurować, a nawet wygrać i zdobyć zajmowane przez nią obecnie stanowisko, to wszystko może się zmienić. Ten scenariusz jest realny. Widać to na przykładzie chociażby wyborów w Stanach Zjednoczonych. Donald Trump, nowy gracz polityczny, wygrał wybory z Hillary Clinton. Chyba każdy po cichu sądził, że zwycięży Clinton. Tak więc i tutaj nic nie jest jeszcze przesądzone, a do wyborów w 2017 roku w Niemczech zostało jeszcze trochę czasu.

Druga Żelazna Dama

Każda radząca sobie w polityce kobieta, która zajmuje wysokie stanowiska w państwie dostaje często przydomek ,,Żelazna Dama’’. Zwrot ten pochodzi od pierwszej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Tak jak Beata Szydło jest „polską Żelazną Damą”, tak Angela Merkel ,,niemiecką”. Niezaprzeczalnie Angela Merkel ma również wpływy poza granicami swojego państwa. Ogromną rolę odgrywa także w Unii Europejskiej, gdzie jej zdanie może wpłynąć na politykę wielu krajów członkowskich.

Jaki więc powinien być idealny polityk – kobieta? To pytanie skłania do wielu refleksji…

Fotografia: commons.wikimedia.org/Tobias Kleinschmidt/CC BY 3.0 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany